W Skoczowie powstaje przedmiot pożądania każdego Chasyda na świecie.

 

Diabeł u Prady, a ortodoksyjny Żyd u Polaka i to w Skoczowie. To w tym małym mieście na Śląsku Cieszyńskim robi się nakrycia głowy dla Chasydów. Skoczowska Fabryka Kapeluszy pod tym względem jest niemal bezkonkurencyjna na świecie. Powód? Nikt nie robi tak dobrych nakryć głowy i w dodatku technologią, która ma już blisko 100 lat.

 

Skoczowska fabryka to jedna z sześciu na świecie, która robi takie kapelusze – obowiązkowe nakrycie ortodoksyjnych Żydów. Tu dba się o każdy szczegół. Najważniejsze by produkt był w całości koszerny. – Jest to skóra cielęca. Nie mogłaby to być na pewno skóra świńska. Skóra cielęca o dobrej jakości. Musi być odpowiednio miękka – wyjaśnia Małgorzata Dudek, mistrz zmianowy. Każdy z trzystu tysięcy szytych rocznie dla Chasydów jest unikalny. W Izraelu czy Stanach Zjednoczonych dokładnie brana jest od nich miara. Skoczowskiej robota musi być jeszcze skontrolowana. Pomiar, a potem jeszcze wnikliwe oko klienta, czy wszystko pasuje. – Dla każdej osoby jest indywidualnie, według wymagań klienta. Każdy klient ma swoje wymagania i my musimy się dostosować – podkreśla Dorota Oleksy, pracownica.

W tej fabryce nie ukrywają, że na żydowskich nakryciach głowy nieźle się zarabia. Jednak prawdziwe pieniądze zbijają ci, na których zlecenie one powstają. – Jeszcze nie jest to żyła złota. Stanowi to 10% naszej produkcji, natomiast jest to w mocnym rozwoju – mówi Paweł Kaliciak, prezes Polkap S.A.

Wyprodukowanie kapelusza z króliczego włosia to koszt kilkudziesięciu euro. W Izraelu Chasydzi płacą za niego blisko dwieście. Ekskluzywny produkt ze Skoczowa sprzedaję się potem na całym świecie. Czasy się zmieniły – teraz ortodoksyjny Żyd ubiera się u Polaka. – Do tego potrzebna jest własna sieć sprzedaży. Własne sklepy. Przede wszystkim trzeba mieć własnych pracowników, a muszą to być Żydzi – podkreśla Arkadiusz Herzyk, Polkap S.A.

W przeciwieństwie do innych, to nakrycie głowy nie podlega modzie. Dla nich jest niemniej ważne niż wyznanie.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone: TVS Sp. z o.o.
 
http://www.tvs.pl/informacje/w-skoczowie-powstaje-przedmiot-pozadania-kazdego-chasyda-na-swiecie-2012-09-24

 

logo GCodzienna

90 lat historii fabryki kapeluszy Polakap w pigułce

9 luty 2013 – JAKUB MARCJASZ

W piątkowe popołudnie w skoczowskim Artadresie odbyła się prezentacja książki "Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap. Zakłady J. Huckla 1924-2014. 90 lat tradycji".

Autorem publikacji jest Piotr Pluskowski, syn Włodzimierza, który przez 25 lat był dyrektorem naczelnym skoczowskiej fabryki. Książka powstała jednak nie tylko z sentymentu, ale i zainteresowań autora. – Jako student archeologii przemysłowej wpadłem na pomysł aby opisać cieszyński szlak zakładów przemysłowych, ale to się nie udało, bo większość zakładów już nie istnieje – opowiada Pluskowski. Wtedy zdecydował, że opisze historię Fabryki Kapeluszy "Polkap" w Skoczowie. – To był jeden z pierwszych zakładów, który tutaj powstał. Jedyny w Polsce i czternasty w świecie, który produkuje kapelusze – opowiada.

Wszelkie prawa zastrzeżone: Agencja Promocyjno-Reklamowa SPOT S.C. / Gazeta Codzienna.pl
 

polandgram – http://www.polandgram.com/city/skoczow/place/323581909-skoczowska-fabryka-kapeluszy-polkap-sa.html

moda cafe – http://www.modacafe.pl/moda/aktualnosci/polkap-dla-pierre-cardin-70152.html

© polkap.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved